Pěstování trubače

Trubač je velmi oblíbenou popínavou dřevinou, která vás okouzlí svými nádhernými trubkovitými květy v oranžové, červené nebo žluté barvě – mohou být dlouhé až 8 cm. Trubač rychle roste a vytváří tzv. přírodní zelenou zídku – něco jako živý plot. Trubač vyžaduje pro správnou vegetaci podporu, šlahouny jsou totiž velmi dlouhé, přichytávají se třeba ke zdi nebo pergole.

trubac

Základní charakteristika trubače

Trubač nebo-li křivouš je popínavá rostlina, jejíž domovinou je severní Amerika. Dorůstá do výšky 50 až 250 cm. Je to trvalá dřevina, která vyžaduje přímé sluneční světlo. Není náročná na pěstování a je mrazuvzdorná. Na konci léta kvete, ale až několik roků po výsadbě, a po odkvětu vytváří tobolky se semeny. Na podzim shazuje listí.

Požadavky na pěstování

Přesto, že je trubač nenáročný, je dobré mu dopřát základní požadavky pro jeho zdárný a rychlý růst a samozřejmě pro květenství. Stanoviště by mělo být slunné a teplé, doporučuje se sázet na místě kryté před studenými větry, ideálně na jižní straně zahrady.

Rostlina je citlivá na přelití, díky dužnatosti svých kořenů však výborně odolává krátkodobějším obdobím sucha. Silnější mrazy mohou poškodit jeho nadzemní části, dřevina však na jaře obrazí!

Trubač vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na humus. Přihnojování není zapotřebí.

Množení trubače

Pokud byste se rozhodli trubače rozmnožit, docílíte toho oddělení dřevitých řízků od matčinné rostliny – následně je necháte zakořenit. Ze začátku může být sazenice citlivější na přelití nebo větry, případně na mráz. Květenství se také u nových rostlin dočkáte až po několika letech, do té doby budou dělat parádu alespoň svými liánami.

Chcete-li docílit při pnutí trubače po zítkách nebo pergolách maximálního efektu, myslete také na pravidelné zastřihávání, případně seřezávání větví, které jsou buď staré, nebo narušují požadovaný vzhled rostliny.